Категорії розділу

Факти та коментарі [54]
Історія Русі-України [9]
Землепис (географія) [3]
Шевченкіана [4]
Правда про "вурдалака" Тараса Шевченка
Просто політика [8]
Православіє і його вороги [5]
Святе і грішне [19]
Євроатлантизм [6]
Мовне питання [17]

Блог

Головна » 2010 » Травень » 23 » П’ятидесятниця. День Святої Трійці
03:34
П’ятидесятниця. День Святої Трійці

Амвон - інтернет-журнал Володимир-Волинської єпархії УПЦ
Після Вознесіння Господнього настав десятий день: це був п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. Євреї відзначали велике свято П’ятидесятниці, влаштоване на згадку про отримання Синайського законодавства. Всі апостоли разом із Божою Матір’ю та іншими учнями Христовими одностайно перебували в Єрусалимській світлиці. Була третя година дня за єврейським часом, тобто по-нашому - дев’ята година ранку. Раптом зробився шум з неба, ніби від сильного вітру, що несеться, і наповнився ним увесь будинок, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики й почили (зупинилися) по одному на кожному з них. Усі сповнилися Духа Святого й почали прославляти Бога різними мовами, яких не знали. Так Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків - на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам; зійшов же у вигляді вогню на знак того, що має силу обпалювати гріхи й очищати, освячувати й зігрівати душі.

У Єрусалимі в цей час було багато євреїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них й проповідували на їхніх рідних язиках воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на слухачів, що багато хто увірував й почали запитувати: "Що ж нам робити?". Петро відповів їм: "Покайтесь і хрестіться в ім’я Іісуса Христа для прощення гріхів; тоді й ви отримаєте дар Святого Духа".

Ті, що увірували в Христа, охоче прийняли хрещення, й виявилося таких у цей день близько трьох тисяч чоловік. Таким чином, почало облаштовуватися на землі Царство Боже, тобто Церква Христова.

У день свята П’ятидесятниці, відразу після Божественної літургії, служиться вечірня в пам’ять про зішестя на святих апостолів Духа Утішителя. Під час цього богослужіння читаються смиренні молитви про дарування й нам Духа Святого, Духа премудрості, Духа розуму і страху Божого (молитва уклінна після сугубої ектенії). Свята Церква молиться про дарування благодаті Духа Святого всім присутнім, а також покійним батькам і братіям нашим та іншим сородичам по плоті, щоб і вони вдостоїлися бути учасниками Царства Слави в країні живих... "зане ни един есть чист пред Богом от скверн, ниже аще един день живота его есть" (молитва уклінна після "Сподоби, Господи, в вечер сей").

Без благодаті Духа Святого немає спасіння, немає справжнього християнства. Сам Господь Іісус Христос неодноразово говорив, що для Нього необхідний цей Божий дар. Дуже виразно сказав Він про це в бесіді з праведним Никодимом, котрий прийшов до Нього довідатися, що потрібно робити заради спасіння. "Істинно, істинно говорю тобі, - учив Никодима Господь, - якщо хто не народиться згори... від води й Духа, не зможе ввійти в Царство Боже: народжене від плоті є плоть, а народжене від Духа є дух" (Ін. 3, 3–6). Зміст слів Спасителя ясний: якщо не відбулося духовного народження, якщо не отримані благодатні дари Духа Божого, неможливо успадковувати Царство Боже.

Але як можна здобути благодать Святого Духа? Потрібно, насамперед, мати щире, сердечне бажання, поєднане з твердою та непохитною вірою. Потрібно уникати всякої неправди, гріховної скверни і творити добро. Засоби для здобування благодаті подаються в Церкві Божій, у святому храмі, у церковних таїнствах, у молитві.

Здавна існує традиція прикрашати цього дня будинки і храми зеленими гілочками та квітами. Звичай цей успадкований від Старозавітної Церкви, коли в день П’ятидесятниці будинки й синагоги прикрашалися зеленню на згадку про те, як при Синайській горі все квітло й зеленіло в день отримання Моїсеєм скрижалей Закону. Сіонська світлиця, де на апостолів зійшов Святий Дух, у той час, згідно зі звичаєм, теж була прикрашена гілками дерев і квітами.

У цей день ми також згадуємо явлення Трійці у вигляді ангелів Авраамові, в Мамврійській діброві. Тож прикрашений зеленню храм нагадує нам і ту діброву.

А ще квітучі зелені гілочки нагадують нам, що під дією благодаті Божої людські душі розцвітають плодами усіляких чеснот.
 
"ВОЛИНЬ ПРАВОСЛАВНА", 2010, № 5

http://amvon.orthodoxy.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=511&Itemid=34
Категорія: Святе і грішне | Переглядів: 2087 | Додав: nekrot | Теги: свята, віра, Святий Дух, Христос
Всього коментарів: 0
Коментування вимкнено. / Комментирование отключено.

Пошук по сайту

Календар

«  Травень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Архів записів

Про нас

Друзі сайту