Убивство побратима ковельські опери розкрили по гарячих слідах
Юрій СОСНИЦЬКИЙ, газета "Резонанс"Перший заступник начальника відділу – начальник кримінальної міліції Ковельського МВ УМВС України у Волинській області (з обслуговування міста і району) підполковник міліції Сергій Чижевич працює в оперативних службах уже майже 20 календарних років. За цей час брав участь у розкритті багатьох особливо тяжких, у т.ч. дійсно резонансних злочинів, серед яких і вбивства двох співробітників волинської міліції, чиї імена увічнені у "Книзі пам’яті" МВС України. У 2010-му Чижевич Сергій Андрійович занесений на Дошку пошани Управління МВС.
Скорочення в армії "відправило" до міліції
Навчаючись у школі, Сергій мріяв стати військовим. Але перший рік незалежності України ознаменувався значним скороченням у Збройних силах, тож важче стало й потрапити на навчання до закладу системи Міноборони. Тому юнак вступив до Львівського училища міліції, яке на час закінчення ним навчання стало Львівським інститутом внутрішніх справ. Одразу після випуску отримав звання лейтенанта внутрішньої служби, оскільки навчався за напрямом роботи у виправних установах. Але, як розповів Сергій Андрійович журналістові "Резонансу", в закладі освіти системи МВС його навчили не тільки всьому, що має неодмінно знати "гражданін начальнік" – зокрема психології злочинців, – а й навичкам оперативно-розшукової роботи. Стажування він знову ж таки проходив не в колонії чи СІЗО, а у відділенні карного розшуку Ковельського міськрайвідділу УМВС. Охоче брав участь у розкритті злочинів – від дрібних крадіжок до грабежів, – а крім того, ходив і в засідки, шукаючи осіб, які скоювали крадіжки з автомобілів. Робота опера курсанту дуже сподобалась. Очевидно, встиг зарекомендувати себе з найкращого боку, адже після училища був прийнятий на службу саме у ВКР Ковельського МРВ УМВС – ясна річ, на посаду оперуповноваженого.
Зі слів Сергія Чижевича, перші місяці роботи не були для нього особливо важкими: наставники вчили всіх премудростей оперативно-розшукової діяльності, новий працівник швидко втягнувся у спільну справу і став успішно виконувати всі поставлені завдання.
Серед перших злочинів, які довелося розкривати, Сергію Андрійовичу найдужче запам’яталися крадіжка акумуляторів із заводу залізобетонних виробів і вбивство двох рибалок. Щодо крадіжки новий опер здобув свою першу оперативну інформацію, котра дозволила затримати групу з трьох осіб, що встигли скоїти чималу низку схожих злочинів; усі троє були засуджені. А вбивство двох чоловік, природно, належить до найтяжчих злочинів за весь час служби. Його вдалося розкрити аж через три роки. Виявилося, що вбивця втік у Російську Федерацію. Але ж і це йому не допомогло: довелося відповідати за скоєне в українському суді. Як з’ясувалося, жахливе душогубство громадянин вчинив із хуліганських мотивів – у стані алкогольного сп’яніння ні з того ні з сього причепився до потерпілих, які мирно вудили рибу...
Розкриття – хороше, обстановка – контрольована
З часом умілий співробітник посувався вгору кар’єрною драбиною: старший оперуповноважений, заступник начальника відділення карного розшуку, начальник відділення БНОН, начальник ВКР, із травня 2007-го – на нинішній посаді. Заочно здобув тепер уже у Львівському державному університеті внутрішніх справ вищу освіту.
Як зауважує Сергій Андрійович, на сьогодні у блоці кримінальної міліції Ковельського міськвідділу служить близько 60% молодих співробітників. Навіть після запровадження вислуги "рік за півтора" для всіх оперативників – у відділі зосталися найвідданіші справі свого життя фахівці, які не поспішають на пенсію, продовжують розкривати навіть найзаплутаніші злочини і виконують роль наставників молоді.
Завдяки спільним зусиллям усіх служб із профілактики, розкриття і розслідування злочинів та припинення адмінправопорушень криміногенна обстановка на Ковельщині залишається контрольованою, а показники роботи – хорошими. Приміром, на сьогодні в районі розкрито всі вбивства, тяжкі тілесні ушкодження та розбої. Затримано всіх підозрюваних, за винятком лише однієї особи, яка перебуває в розшуку. До того ж, кількість тяжких та особливо тяжких злочинів у районі є незначною.
Звичайно, найголовніших чинників, які ускладнюють криміногенну ситуацію на згаданій території, – два: по-перше, тут, як і в інших районах Волині, надто багато громадян працездатного віку є непрацюючими, а по-друге, Ковель є залізничним вузлом і місцем перетину автошляхів, у т.ч. міжнародного сполучення, у зв’язку з чим немало злочинів скоюють "гастролери".
Підполковник міліції Чижевич, довго не роздумуючи, пригадав декілька випадків затримання при- і переїжджих злочинців: групи "домушників" із Рівненської області, яка скоїла ряд квартирних крадіжок ще й у Луцьку, Нововолинську та Володимирі-Волинському; грузинів із тієї ж Рівненщини, котрі підкладали шипи під автомобілі і викрадали з кабіни барсетку, доки водій міняв пробите колесо; п’яти мешканців Львівщини, що вчиняли розбої на автотрасах (матеріали та затриманих було передано УБОЗ ГУМВС України у Львівській області); трьох жителів міста Червонограда, які в Ковелі скоювали квартирні грабежі, а за місцем проживання, як виявилось, – напад на працівника міліції.
При цьому, як зазначив Сергій Андрійович, співпраця міськвідділу УМВС із міліцією на транспорті є постійною і тісною: обмін інформацією, спільне відпрацювання об’єктів з обслуговування залізниці, розміщених на території Ковеля, розкриття крадіжок, злочинів по лінії БНОН та інших...
Убивць ловлять рано чи пізно. В основному – "рано"
Втім, не меншою, а то й більшою мірою результати роботи оперативних служб залежать від тісної взаємодії зі слідчими підрозділами та колегами з Управління МВС. Варто нагадати нашим постійним читачам, що в районі та області відмінно працюють і слідче відділення Ковельського МВ УМВС, і відділ розслідування злочинів, скоєних проти життя, здоров’я, статевої свободи і статевої недоторканості особи слідчого управління УМВС, і сектор розкриття злочинів минулих років "Сова" управління карного розшуку УМВС.
Саме завдяки спільній роботі згаданих міліцейських підрозділів на Ковельщині вдалося розкрити ряд особливо тяжких злочинів минулих років, скоєних іще в сумнозвісні 90-ті. Один із них, про який розповів Сергій Чижевич, – вчинене в 1996-му вбивство громадянки Бєлоносової. Потерпілу знайшли у власному будинку з численними тілесними ушкодженнями. Вдалося з’ясувати, що вбивство скоїв її знайомий, котрий неодноразово бував у її помешканні. Одразу після злочину в коло підозрюваних він, безумовно, потрапив, – але тоді міліціонери з об’єктивних причин не здобули достатньої кількості доказів. Аж ось у 2008-му вину громадянина у вбивстві було доведено, і справедливе покарання знайшло зловмисника.
Журналіст "Резонансу" розмовляв із підполковником міліції Чижевичем незадовго до Дня пам’яті загиблих працівників ОВС України, тож як було не згадати про те, що саме у Ковелі проживали двоє з трьох волинських міліціонерів, чиї імена увічнені у "Книзі пам’яті" МВС України. Сергій Андрійович брав участь у розкритті обох злочинів, яке, звісно, було справою честі для всіх працівників міськрайвідділу. Пригадує, що вбивцю старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УМВС полковника міліції Федора Литвинюка вдалося знайти значною мірою завдяки співробітникам УБОЗу. А розкриттям убивства оперуповноваженого ВКР Ковельського МРВ УМВС Владислава Лесика негайно зайнялися тодішній начальник міськрайвідділу Сергій Матящук, його заступник Анатолій Трофімов (нині начальник Нововолинського МВ УМВС), весь особовий склад відділення карного розшуку та слідчо-оперативна група – й убивць почали брати лише через три години після скоєння злочину; саме по "гарячих" слідах усіх підозрюваних було встановлено, доставлено у відділ і затримано в порядку ст. 115 КПК України.
У розбої підозрюється дрібний хуліган
Опріч служби, Сергій Чижевич намагається якнайбільше часу проводити із сім’єю. Коли бачить очі дружини і маленького сина, втома знімається.
Занесення на Дошку пошани для Сергія Андрійовича означає, з одного боку, визнання здобутків у роботі всієї ковельської кримінальної міліції, з іншого – високу оцінку його праці колективом.
Ось і в серпні нинішнього року ковельські міліціонери успішно розкрили розбій, скоєний у Ковелі-2 в приватному секторі. 22-річний Михайло Г., який раніше притягувався до адмінвідповідальності за дрібне хуліганство, в нічний час заліз через вікно до будинку немолодої громадянки, вдарив її і почав вимагати гроші. Потерпіла віддала йому близько 500 гривень. Оперативно-розшуковими заходами було встановлено, що злочин, передбачений ст. 187 КК України (Розбій), вчинив інший житель Ковеля-2 Михайло.
Удачі та подальших здобутків особисто Чижевичу Сергію Андрійовичу і всім співробітникам Ковельського міськвідділу УМВС у службовій діяльності, нових зірок на погони та всього найкращого по житті! І нехай список загиблих працівників ковельської міліції ніколи більше не поповнюється новими іменами.