Наталія ОСІЙЧУК, інспектор по роботі з населенням та громадськими формуваннями Старовижівського РВ УМВС капітан міліції – А це правда, що нам не можна пити пива? – запитали мене нещодавно учні Старовижівського професійного ліцею. Вони ніяк не можуть зрозуміти сенс такого нововведення, хоча, на мою думку, їх слід було зробити давно. Коли молодь практично спилась пивом, яке у нашій державі не вважалось алкогольним виробом, тоді і вжахнулись творці законодавства: котимось у прірву. Немає різниці, чи на якомусь віддаленому хуторі, чи у великому місті, вже зранку можна побачити звичну картину – розкорковану пляшку пива в руках чоловіків; та що там чоловіків, коли і з жінками й дітьми відслідковується аналогічна ситуація.
Цьому неабияк сприяє реклама, яку прокручують за день разів зі сто, а може, й більше. Згадайте фільм "17 миттєвостей весни", як розвідник Штірліц казав: "Про що б ви з людиною не говорили, яку інформацію не витягли б з неї, останні слова запам’ятаються найбільше". Так і в нас: показують рекламу, де можуть вказати, що пиво – це той самий алкоголь, а потім показують іншу – "бери від життя все": море, пальми і пляшечку з пивом у руках відпочиваючого. Звичайно ж, в голові залишиться лише друге, бо воно приємніше, ніж перший варіант. Ось так і діє реклама, і не тільки відносно пива, а й цигарок, безпечного сексу серед неповнолітніх (реклама презервативів), коли потрібно вчити юнацтво взагалі утримуватись від цього, і ще багато іншого.
Гітлер казав: "Хочеш володіти світом, володій молоддю". Хтось може заперечити ці слова? Ні, тому що це правда. І нашою молоддю також заволоділи за допомогою цигарок, горілки, брудних кінофільмів і того ж таки пива. Вони до нього настільки звикли, що на сьогодні ніяк не можуть зрозуміти – як можна жити без "Рогань" чи "Чернігівського". Я особисто знаю людей, які замість води п’ють пиво, бо, бачте, вода для них уже несмачна. Можна пророкувати, що для них ці заборони будуть входити в дію поступово, а тому такі суб’єкти постійно з’являтимуться у рай- чи міськвідділі міліції в ролі адмінправопорушників.
Згідно з новим Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", алкогольні напої ( тобто по-простому – горілка, коньяк, віскі і т.д.), слабоалкогольні напої (так звані "бірмікси", "джин-тоніки" та інша отрута, яку люблять заливати в себе неповнолітні), пиво (крім безалкогольного) заборонено споживати в таких місцях: у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення, на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі (для чого ця поправка?)); у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.
Забороняється куріння тютюнових виробів: у ліфтах і таксофонах; у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у під'їздах жилих будинків; у підземних переходах; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).
Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
Цим Законом продумано не тільки обмеження споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв, а й продаж усієї цієї нечисті.
Зокрема, забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів: - особами, які не досягли 18 років (тобто продавцем спиртних напоїв не може бути особа молодша 18 років); - особам, які не досягли 18 років (що дуже стривожило нашу молодь); - у приміщеннях та на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я; - у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; - у місцях проведення спортивних змагань; - в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування (тобто, якщо селищна чи сільська рада прийме рішення про заборону продажу на автовокзалі чи на відстані не менше 500 метрів від навчальних закладів – це рішення змушені будуть виконувати наші шановні підприємці, а інакше будуть нести адміністративну відповідальність); - з торгових автоматів; - з полиць самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних напоїв); - поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); - з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі.
Забороняється і продаж товарів дитячого асортименту, які імітують тютюнові вироби (зразу ж на думку спадають жуйки у формі цигарок, ними вже не будуть бавитись наші діти, щоб не звикали до їх вигляду).
Продавець алкогольних напоїв або тютюнових виробів має право вимагати у покупця, який купує алкогольні напої або тютюнові вироби, документ, що засвідчує його вік, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Якщо дорослий придбає пиво чи алкогольні (слабоалкогольні) напої і буде пригощати цим пійлом неповнолітнього, це буде розцінюватись, як споєння неповнолітнього, за що є відповідна стаття в Адміністративному кодексі України (ст. 180 КУпАП).
Наші законотворці навіть передбачили включення до загальноосвітніх програм та професійних освітніх програм усіх навчальних закладів України незалежно від форми власності положень про шкідливий вплив споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на організм людини, а також про переваги здорового способу життя.
Цей закон набув чинності з 21 січня цього року, й уже є перші, можна так сказати піонери, оскільки дільничним інспектором міліції Василем Євтушиком, який обслуговує Старовижівську селищну раду, за вживання пива було притягнуто до адміністративної відповідальності 4 особи.
І коли вже майже була готова моя стаття, до райвідділу надійшла телеграма про те, що в місті Берестечку Горохівського району стався випадок отруєння фальсифікованими спиртними напоями та самогоном п’ятьох громадян, двоє з яких померли.
А два роки тому в селі Любохини Старовижівського району стався аналогічний випадок: від надмірного вживання етилового спирту отруїлись два юнаки 19 та 21 року і також обоє померли.
Скільки ще потрібно смертей, щоб наш народ нарешті зрозумів, що не можна пити все, що горить?