Категорії розділу

Цвях номера [16]
Найцікавіше!
"Стояти!" [31]
Актуально [18]
Підсумки [2]
Реалії [9]
Суд та діло [4]
Позиція [1]
Корисно [5]
Знай наших! [7]
Така служба [10]
Люди в погонах [24]
Ветерани [8]

Статті

Головна » Статті » Така служба

Микола ЗОТЬКО: "Завдання ДСБЕЗ – не займатися дріб'язком, а відшкодовувати великі збитки"

Олександр НЕКРОТ
Співробітники служби БЕЗ Волинської області підійшли до професійного свята, яке відзначали 5 липня, з хорошими результатами роботи, котрі є заслугою всього колективу. Розповісти у святковому інтерв'ю газеті "Резонанс" про важливі і непрості завдання, які виконують борці з економічною злочинністю, розкриття окремих категорій злочинів та дати відповіді на інші актуальні питання погодився начальник управління ДСБЕЗ УМВС України в області полковник міліції Микола Зотько. Зазначимо, що Микола Павлович очолює службу тривалий час – із 2003 року.


– Наші основні завдання – виявлення фактів хабарництва, в першу чергу в органах державного управління та контролюючих структурах, розкриття злочинів кримінальної корупції, захист бюджетної сфери від злочинних посягань, відстеження використання коштів, виділених під цільові програми, повернень ПДВ тощо.

ДСБЕЗ також відстежує процеси у сфері земельних відносин – виявляє зловживання, пов'язані найчастіше з використанням земель лісового фонду і земель рекреаційного призначення, зокрема Шацького національного природного парку. Важливим для Волині є захист лісової галузі.

Інший актуальний напрям – фінансова сфера, де скоюються злочини посадовими особами банківських установ і продовжують мати місце так звані "МММ". Займаємося розкриттям злочинів у сфері обігу підакцизних товарів – спирт, фальсифікована горілка, цигарки. Окрім того, Україна потрапила до так званого "списку 301" як держава, де відбувається порушення авторських прав. Із цими злочинами бореться сектор боротьби зі злочинами у сфері інтелектуальної власності та високих технологій.

У протидії хабарництву окремим важливим напрямком є виявлення зловживань у судовій гілці влади, де вже давно є нагальна потреба здійснити реформування судових органів, тому що громадянин, який украв два мішки осипки, отримує реальне покарання, а злодіїв, котрі викрадають 800 вагонів зерна Держрезерву, випускають на волю.

Сьогодні перед нами стоїть завдання не займатися дріб'язком, а відстежувати негативні тенденції в економіці, відпрацьовувати цілі галузі, виявляти осіб, які заподіюють збитки на суми понад сто тисяч, понад мільйон. При цьому нашим обов'язком є не лише розкриття злочинів та притягнення злочинців до відповідальності, а й відшкодування збитків, заподіяних як державі, так і юридичним та фізичним особам.

– ДСБЕЗ здійснює цілковитий супровід бюджетних коштів?

– Узято під контроль усі без винятку бюджетні програми, визначено відповідальних за цей напрям роботи. Відстежуються виплати відшкодування з бюджету сільськогосподарським виробникам, повернення підприємствам ПДВ, закупівля обладнання та ліків, будівництво доріг, включаючи пов'язане з підготовкою до Євро-2012.

– Під "МММ" ви мали на увазі кредитні спілки?

– Так, громадяни звертаються до органів внутрішніх справ із заявами про шахрайські дії кредитних спілок "Золоті терези", "Мрія", "Довіра". Порушено кримінальні справи, співробітники ДСБЕЗ спільно зі слідчими працюють у складі слідчо-оперативних груп. Такі злочини складно розслідувати насамперед через велику кількість ошуканих громадян.

– Наскільки поширені злочини економічної спрямованості в середовищі людей таких гуманних професій, як медпрацівники та освітяни?

– У медицині трапляються факти хабарництва за призначення групи інвалідності. Торік за скоєння цих злочинів затримано голову обласного кардіоМСЕК, якого вже засуджено. Притягувалися до кримінальної відповідальності й інші медпрацівники.

Також є факти хабарництва у сфері освіти – як вищої, так і середньої. Наші працівники ці факти виявляють та задокументовують.

– "Вічною" проблемою є протиправні дії при вирішенні питань про виділення земельних ділянок у місті Луцьку...

– Проблема в тому, що люди дуже рідко звертаються про вимагання хабарів представниками виконкому Луцької міської ради і депутатського корпусу, оскільки в такому разі ризикують не отримати того, що хочуть – земельних ділянок, дозволів на будівництво.

У Луцьку не затверджено Генплану забудови міста, і це дає можливість посадовцям та депутатам приймати абсурдні рішення, не дбати про будівництво дитсадків, спортмайданчиків, закладів для дітей та молоді, а опікуватися кафе, ресторанами, іншими розважальними закладами.

– Як справи з розкриттям злочинів у лісовій галузі? Наскільки мені відомо, з певних причин це дуже непроста справа...

– Кілька років тому ми спільно з КРУ у Волинській області комплексно відпрацювали всю лісову галузь. Перевірили обласне управління лісового господарства, 14 держлісгоспів та 9 міжгосподарських лісгоспів системи Мінагрополітики. Осторонь залишилося тільки Луцьке військове лісництво. За результатами відпрацювання було порушено ряд кримінальних справ. Це стало серйозною профілактикою скоєння злочинів.

Звичайно, ми продовжуємо виявляти факти розкрадання лісу. Так, у кінці червня цього року працівники УДСБЕЗ спільно з "Беркутом" затримали посадових осіб Ківерцівського держлісгоспу та представників приватної структури, які в нічний час займалися розкраданням лісоматеріалів (сосни-кругляка) і браконьєрством – убили дику козу. Підозрюваних затримано, слідчим відділенням Ківерцівського РВ УМВС порушено кримінальну справу за статтями 246 і 191 ч.2 КК України.

– Що саме можуть зробити і роблять працівники служби БЕЗ для відшкодування збитків, завданих державі, фізичним і юридичним особам?

– Спонукають підозрюваних до добровільного відшкодування збитків, пояснюючи, що під час розгляду справи в суді це буде обставиною, яка пом'якшує вину. Проводять обшуки, виявляють майно, котре належить підозрюваним, але часто-густо оформлене на підставних осіб, і накладають на це майно арешт.

– Яке становище з кадровим забезпеченням УДСБЕЗ?

– На сьогодні неукомплектовано чотири посади, але на службу приходять випускники закладів системи МВС – так що проблем немає.

– Як вплинуло на рівень кваліфікації кадрів запровадження вислуги "рік за півтора"?

– Негативно. Це непорядок, коли людина, яка тільки навчилася працювати, у 35 років уже йде на пенсію. На мою думку, відпускати у відставку офіцерів віком до 45-ти років недобре: вимиваються досвідчені кадри, і не вистачає спеціалістів так званої "середньої ланки". Люди йдуть із нашої служби працювати в комерційні структури, куди їх охоче беруть на роботу, замість того щоб приносити користь державі.

– Миколо Павловичу, коли і як ви прийшли на службу в міліцію?

– У листопаді 1983 року прийшов у відділ боротьби з розкраданням соціалістичної власності ("обехеес"). Тоді діяла система залучення в міліцію фахівців з народного господарства, яка, вважаю, себе виправдовувала. Ті, хто мав вищу економічну освіту або був фахівцем у якійсь господарській галузі, проходили Харківські вищі курси МВС СРСР, де здобували спеціальні знання з оперативно-розшукової роботи, кримінального права, – і йшли в органи внутрішніх справ. Відтоді я постійно працюю в цій службі.

– Які найбільш відчутні зміни у правоохоронній діяльності відбулись порівняно з 80-ми роками?

– У 80-ті роки в судовій системі, органах прокуратури працювали високопорядні люди. Наприклад, хабарники тоді отримували покарання від 5 до 15 років позбавлення волі. Зараз такого принципового ставлення до посадових осіб, які порушили закон, немає.

У Кримінальному кодексі СРСР, прийнятому 1961 року, чітко було розписано, хто за якою статтею відповідає. Чого не скажеш про декілька десятків статей нині чинного КК України, які по-різному трактуються в судах, органах прокуратури. А цілий ряд статей фактично не використовується.


Про УДСБЕЗ УМВС мовою цифр
Протягом 6 місяців2010 року працівниками управління ДСБЕЗ УМВС України у Волинській області розкрито 509 злочинів економічної спрямованості проти 458 за аналогічний період 2009 року. З них кваліфікованих злочинів – 357 проти 300, у тому числі тяжких та особливо тяжких 210 проти 201 у 2009 році.
Розкрито всього 156 злочинів проти власності, у тому числі привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – 127.
У сфері господарської діяльності – 153 злочини, в т.ч. 2 підробки грошей, 9 легалізацій грошових коштів, здобутих злочинним шляхом.
185 злочинів у сфері службової діяльності, в тому числі 39 зловживань владою або службовим становищем, 3 перевищення влади або службових повноважень, 92 службові підроблення, 42 хабарництва.
В бюджетній сфері розкрито 134 злочини, 59 – у сфері банківської діяльності, 32 злочини пов'язані з приватизацією, в т.ч. 27 із земельними відносинами, 29 – в агропромисловому комплексі, 8 – на об'єктах ПЕК, 2 – у сфері зовнішньоекономічної діяльності, 4 – у сфері високих технологій.
По 87 злочинах завдані збитки перевищують 100 тисяч гривень, з них 32 – 1 млн. грн.
Спрямовано до суду кримінальні справи щодо 217 злочинів, загальна сума збитків за якими становить 14,4 млн. грн. Відшкодовано збитків на загальну суму 6,3 мільйона гривень. Враховуючи накладені арешти на майно, сума забезпечення відшкодування завданих збитків становить 22,9 мільйона.
Порушено 18 кримінальних справ за 37-ма фактами кримінально-карних корупційних проявів. 7 кримінальних справ щодо злочинів у дохідній частині бюджету, в тому числі три пов'язані з незаконним відшкодуванням ПДВ. 2 кримінальні справи щодо злочинів, пов'язаних з порушенням процедури закупівлі за державні кошти. Задокументовано 6 злочинів, пов'язаних із коштами під забезпечення державних програм.
Установлено 10,64 га земель вартістю 2,6 мільйона гривень, що перебувають у незаконному обігу, з яких 7,35 га – землі водного фонду, 1,27 га – житлової та громадської забудови, 1,85 га – оздоровчого, рекреаційного, природоохоронного та історико-культурного призначення.
35 злочинів розкрито у сфері земельних правовідносин, у т.ч. 24 у сфері службової діяльності, два з яких – факти хабарництва. Порушено кримінальні справи відносно 18 осіб, серед них начальник архіву райдержадміністрації, два спеціалісти управління Держкомзему, два голови сільських рад, секретар сільради, три землевпорядники, два керівники підприємств, приватний нотаріус.
Задокументовано злочинну діяльність шести державних службовців п'ятої категорії, трьох депутатів районної і сільських рад, двох державних службовців четвертої категорії, одного працівника митниці та одного працівника податкової інспекції.
Категорія: Така служба | Додав: nekrot (06.07.2010)
Переглядів: 3315 | Теги: УМВС України у Волинській області, УДСБЕЗ УМВС, ДСБЕЗ

Пошук по сайту

Про нас

Друзі сайту