Категорії розділу

Цвях номера [16]
Найцікавіше!
"Стояти!" [31]
Актуально [18]
Підсумки [2]
Реалії [9]
Суд та діло [4]
Позиція [1]
Корисно [5]
Знай наших! [7]
Така служба [10]
Люди в погонах [24]
Ветерани [8]

Статті

Головна » Статті » Така служба

"Беркуту" – вісімнадцять

16 січня відзначав своє професійне свято особовий склад роти міліції особливого призначення "Беркут" УМВС України у Волинській області. Адже цього дня 18 літ тому, тобто 16.01. 1992 року, Міністерством внутрішніх справ був виданий наказ про створення в Автономній Республіці Крим, областях, а також у містах Києві та Севастополі підрозділів міліції швидкого реагування "Беркут", які у травні 2004-го реорганізовано в підрозділи міліції особливого призначення. Сьогодні без "беркутят" просто неможливо собі уявити систему МВС – настільки необхідним є їхнє вміння швидко, оперативно та професійно вирішувати складні завдання з охорони громадського порядку, забезпечення захисту прав і законних інтересів громадян від злочинних посягань.

Від протистоянь – до візиту Патріарха
У чому ж, власне, полягає особливе призначення? Ясна річ, у тих завданнях, які виконують ці високомобільні міліцейські підрозділи. А створені вони для припинення групових порушень громадського порядку та масових заворушень, проведення спеціальних операцій із затримання озброєних злочинців, членів організованих злочинних груп, звільнення заручників, припинення збройних нападів, ліквідації аварій, наслідків стихійних лих, забезпечення правопорядку під час проведення загальнодержавних, громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових та інших заходів. А також для припинення терористичних актів, мобільного несення патрульної служби, масованого відпрацювання місць зі складною оперативною обстановкою (ринків, вокзалів, аеропортів тощо), виконання багатьох інших завдань.
Підрозділи міліції особливого призначення є резервом міністра внутрішніх справ України, тож у разі потреби можуть мобільно передислоковуватися в будь-яку точку країни. І, безумовно, в цьому плані не є винятком рота "Беркута" УМВСУ у Волинській області. З метою забезпечення охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю підрозділ виконує поставлені перед ним завдання не лише на території області, а й в інших регіонах держави.
В 1992 році "Беркут" забезпечував охорону громадського порядку в Луцьку під час міжконфесійного конфлікту між віруючими Київського і Московського патріархатів; тоді ж постійно залучався для забезпечення охорони при перевезенні до Луцька з Національного банку української грошової одиниці – купонокарбованців. У 1995 році під час пам’ятних подій у Криму волинський "Беркут" був відряджений до Автономії. У 1998-му знов забезпечував охорону громадського порядку на півострові – тепер під час виборів до Верховної Ради України. У 1998-му рота "Беркута" УМВС України у Волинській області задіювалася для надання практичної допомоги в затриманні серійного вбивці Анатолія Онопрієнка. У 2001 році – забезпечення правопорядку під час перебування у Львові папи Іоанна Павла II, а в 2002-му – під час проведення в цьому ж місті самміту країн Центральної та Східної Європи. У 2003 році "Беркут" забезпечував правопорядок та безпеку громадян під час зустрічі президентів Республіки Польща Александра Кваснєвського та України Леоніда Кучми в селі Павлівка Іваничівського району на Волині. А ще – надавав допомогу в оперативно-профілактичному відпрацюванні Івано-Франківської області. У 2004-му підрозділ активно працював під час виборів Президента України. У тому числі, зрозуміло – в Києві, на помаранчево-революційному Майдані.
Нарешті, в минулому 2009 році рота міліції особливого призначення "Беркут" УМВС України в області  задіювалася до ОГП під час візиту в Україну Патріарха Московського і всея Русі Кирила – як на території Волинської області, так і у Свято-Успенській Почаївській лаврі.

Найважчі будні – це свята?
Як розповів кореспондентові "Резонансу" командир РМОП "Беркут" УМВС України у Волинській області майор міліції Дмитро Бєляєв, 1 січня його підрозділ розкрив перший грабіж, скоєний на Волині у новому 2010 році. До Луцького міськвідділу УМВС звернувся непрацюючий місцевий житель Данило Г. 1978 року народження про те, що по проспекту Соборності невідома особа відкрито заволоділа його мобільним телефоном "Нокіа". Група швидкого реагування "Беркута" по гарячих слідах затримала Олександра В. 1958 р.н., який скоїв цей злочин, і передала слідчо-оперативній групі міськвідділу.
Протягом минулого, 2009 року РМОП "Беркут" УМВС України в області проведено 90 спецоперацій. За підозрою у скоєнні злочину затримано 1120 осіб. За матеріалами, які зібрано співробітниками "Беркута", порушено 40 кримінальних справ, по яких проходить 58 осіб, складено адмінпротоколи на 689 правопорушників. Співробітники РМОП узяли участь у розкритті іншими службами 1528-ми злочинів, у яких підозрюються 1122 особи. Співпраця "Беркута" з іншими підрозділами міліції, звичайно, є тісною – так, спільно з працівниками ДСБЕЗ затримують злочинні групи, які незаконно торгують підакцизними товарами, із БНОН – підозрюваних у незаконному збуті наркотичних речовин, із карним розшуком – злочинців, які були оголошені в розшук.
Повсякденна робота бійців "Беркута" є справді повсякденною в тому розумінні, що вони мають дуже малу кількість неробочих днів – адже свята сюди... не входять. У Новий рік, Різдво, Великдень, 9 Травня та всі інші "червоні" дати всі 100% працівників підрозділу перебувають у резерві. Під час проведення футбольних матчів, концертів, інших масових заходів "Беркут" залучається для запобігання заворушенням. У будь-який момент підрозділ за 30 хвилин має прибути на місце виклику.
У звичайні дні бійці "Беркута" несуть мобільну патрульну службу в обласному центрі (автопатрулі, піші наряди). За ними закріплені маршрути по найбільш криміногенних районах. Зараз важко уявити вулиці столиці й обласних центрів без "беркутят".
Непрості будні працівників підрозділу – це не лише робота, а й навчання, в якому, за прислів’ям, важко, щоб легко було в бою. Адже вони повинні бути завжди у відмінній спортивній формі, постійно вдосконалювати свої вміння та навички. Отож, кожен день розпочинається з тренувань у спортзалі. В один із днів тижня для всіх працівників проводяться заняття (чергує лише оперативна група швидкого реагування). До програми входять: вогнева підготовка (стрільба), відпрацювання тактики з використанням щитів при масових безладдях, відпрацювання захоплення будівлі зі злочинцями всередині (для цього "беркутята" виїздять в Сокиричі до училища міліції), тренування зі звільнення заручників. Крім того, проводяться антитерористичні навчання – спільно зі спецпідрозділами УБОЗу "Сокіл" та СБУ "Альфа", іншими силовими відомствами та міліцейськими службами.

Кого в "беркути" беруть, і хто в підрозділі найкращий?
Усі, хто бажає служити в "Беркуті", проходять суворий відбір. Насамперед увага приділяється рівню освіти кандидата, його фізичній підготовці, а також спеціалізації, здобутій під час проходження служби в Збройних силах. Перевага надається тим, хто проходив строкову у Внутрішніх військах МВС або прикордонних військах. Важливе значення мають і спортивні досягнення: розряди зі стрільби, сучасного п’ятиборства, легкої атлетики, боротьби, силових видів спорту.
Перевагу мають також ті, хто володіє професіональними навичками керування автомобілем, адже вчитися цього в підрозділі немає часу – одразу після училища міліції слід приступати до охорони правопорядку.
Тестування претендентів відзначається значними фізичними та психологічними навантаженнями. Його критерії дають змогу майже абсолютно визначити найдостойніших, і що досить важливо – визначитися самому кандидату, чи варто служити саме в "Беркуті".
Далі на кандидата очікує піврічне навчання на курсах першопочаткової підготовки, що проводиться за спеціальною програмою й допомогає майбутньому бійцю набути професіональних навичок, вміння правильно оцінювати оперативну обстановку, приймати виважені рішення в екстремальних ситуаціях. І потім лише після випробувального терміну претендент стає співробітником підрозділу особливого призначення.
До групи швидкого реагування (штурмової) входять лише досвідчені бійці, які прослужили по декілька років. Адже тут потрібне вміння самостійно приймати рішення – швидко, оперативно, професіонально.
Користуючись нагодою, варто назвати найкращих працівників підрозділу. Це – заступник командира з кадрового забезпечення лейтенант міліції Олександр Валентинович Кармаков, командир взводу старший лейтенант міліції Сергій Ярославович Войчак, міліціонер оперативного взводу прапорщик міліції Валерій Петрович Бондарук, міліціонер-піротехнік прапорщик міліції Юрій Володимирович Козлов, міліціонер-снайпер старшина міліції Андрій Михайлович Процик.
До речі, Олександр Кармаков у 2008 році посів сьоме місце в на всеукраїнському конкурсі професійної майстерності співробітників підрозділів міліції особливого призначення "Беркут", що проходив в Одесі. А міліціонер-снайпер Анатолій Синицький торік був визнаний одним із найкращих снайперів підрозділів міліції особливого призначення "Беркут" Західної України.

Кадровик, який... затримує злочинців
Заступник командира з кадрового забезпечення роти міліції особливого призначення "Беркут" УМВС лейтенант міліції Олександр Валентинович Кармаков (на фото) цьогоріч занесений на Дошку пошани Управління МВС України в області. На нинішній посаді він служить із лютого 2009-го. До рішення присвятити своє життя міліції підштовхнула строкова служба у Внутрішніх військах МВС України – в Одесі у конвойній варті. Після демобілізації з армії і проходження навчання в училищі професійної підготовки працівників міліції, що в селі Сокиричі, Олександр прийшов у "Беркут" – старшим сержантом міліції, міліціонером оперативного взводу. У 2007 році отримав призначення на посаду інспектора з бойової і спеціальної підготовки та офіцерське звання молодшого лейтенанта міліції. Відтоді його обов’язки повязані з роботою з особовим складом: заняття з вогневої, фізичної, службової підготовки. Встигаючи паралельно зі службою навчатись, у 2009 році закінчив Луцький гуманітарний університет за фахом "Міжнародна економіка".
Робота на нинішній посаді для лейтенанта Кармакова аж ніяк не є виключно паперовою. Олександр Валентинович разом з усіма іншими офіцерами "Беркута" бере участь у виїздах на виклики, затриманнях злочинців та правопорушників, зібранні матеріалів для порушення кримінальної справи чи складання протоколу про адмінправопорушення. Про свої затримання заступник командира РМОП розповідати не захотів, хоч і зізнався, що запам’ятовується йому кожне.
Втім, торік заступнику командира з кадрового забезпечення довелося чимало працювати над тим, до чого зобов’язує сама назва посади, – комплектуванням підрозділу. Лише у 2009-му вісім співробітників пішли на заслужений відпочинок. А три роки тому, коли новим командиром роти міліції особливого призначення було призначено Дмитра Бєляєва, некомплект у ній становив цілих 47 відсотків. Нині вакантною залишається всього-на-всього одна посада. Як бачимо, з кадровим забезпеченням командир і його заступник упорались. Узагалі ж Дмитро Анатолійович називає Олександра Валентиновича співробітником високопрофесіональним у всіх відношеннях.
Редакція газети "Резонанс" та інтернет-видання "Резонанс.Волинь" приєднуються до привітань, які приймав особовий склад РМОП "Беркут" з нагоди професійного свята, бажає всім співробітникам підрозділу щастя й удачі на службі та поза нею, незламного здоров’я, тепла, затишку та достатку в домівках і злагоди в сім’ях.
Роман ЛУЦЮК, газета "Резонанс"
Категорія: Така служба | Додав: nekrot (26.01.2010)
Переглядів: 7681 | Теги: Дошка пошани, міліція особливого призначення, Беркут, РМОП Беркут УМВС

Пошук по сайту

Про нас

Друзі сайту