Категорії розділу

Цвях номера [16]
Найцікавіше!
"Стояти!" [31]
Актуально [18]
Підсумки [2]
Реалії [9]
Суд та діло [4]
Позиція [1]
Корисно [5]
Знай наших! [7]
Така служба [10]
Люди в погонах [24]
Ветерани [8]

Статті

Головна » Статті » Люди в погонах

Розкрити злочин, припинити насильство, допомогти вирішити проблему
Усім цим займається старший дільничний Федір Дроздик – і вважає свою роботу цікавою, а себе почуває потрібним

Юрій СОСНИЦЬКИЙ, газета "Резонанс"
Старший дільничний інспектор міліції ВДІМ Луцького МВ УМВС майор міліції Федір Дроздик служить в органах внутрішніх справ із 25 жовтня 1996 року. Пояснює, що прийняв рішення спробувати сили в боротьбі зі злочинністю під впливом кіношної романтики ще радянських часів. Раніше працював токарем-напівавтоматником на підшипниковому заводі, але там не бачив для себе перспективи: робота була одноманітною, не сприяла особистому розвитку і самовдосконаленню. Зовсім інша справа – в міліції: весь час щось нове, цікаве, постійне спілкування з людьми...


Дільничний на зв’язку цілодобово
Спершу Федір Іванович працював у патрульній службі. У відділі дільничних інспекторів міліції – з травня 1999-го. Три роки служив на першому опорному, а потім – за місцем проживання, в районі Луцького підшипникового заводу. Після багатьох років служби вже добре знає людей, які проживають на його території, і населення майора Дроздика також знає, причому з хорошого боку. Зрозуміло, за таких умов працюється добре. Неприязне ставлення до працівників міліції, як і скрізь, має місце, але Федір Дроздик із колегами намагаються цей стереотип ламати.

Як відомо, одним з основних обов’язків дільничного є робота зі зверненнями громадян. Зокрема протягом весни (з березня по травень включно) було 90-100 звернень на 5-й опорний пункт. Це лише письмових, а усних буває близько 200 за місяць, тобто по 50 на одного дільничного. Причому усно по мобільному телефону можуть зателефонувати і серед ночі, а міліціонер повинен у будь-яку хвилину прийняти правильне рішення – як зреагувати на повідомлення про правопорушення або скаргу.

Невдоволені результатом розгляду звернення бувають, але, якщо на те пішло, не кожна людина адекватно оцінює себе, власні дії – і саме це може бути причиною такої реакції. Крім того, в основному громадяни залишаються незадоволені не міліцією, а чинним законодавством. Міліціонери ж якраз реагують на кожне звернення громадян правильно, вміло, добросовісно, адже за цим жорсткий контроль і від цього значною мірою залежить результативність усієї роботи дільничного.

Зі слів Федора Івановича, під час роз’яснювальної роботи з населенням найтяжче спілкуватися з людьми молодого віку. Вони дуже часто живуть емоціями, впевнені, що здатні перевернути світ, що їм море по коліно. Саме тому їм важко зрозуміти, що таке Закон і що означає порушити його... А от така категорія підоблікового елементу як раніше судимі громадяни ставиться до дільничного в основному з повагою, піддається впливу, іноді ці люди й самі звертаються на опорний пункт із тих чи інших питань.

Проблеми для того, щоб вирішувати
Найпоширенішими адмінправопорушеннями, що скоюються на території обслуговування, за словами майора Дроздика, є розпиття спиртних напоїв у громадських місцях, дрібні хуліганства, порушення правил благоустрою. А найпоширеніший злочин – крадіжки, кількість яких зросла у зв’язку з кризою.

Улітку найбільш "криміногенними" стають парки та інші місця відпочинку, а також місця продажу пива на розлив. Звісно, згадані вище порушення часто скоюються групами осіб. При цьому, спілкуючись із міліціонером, який робить їм зауваження, правопорушники часто думають, буцімто він від них чогось хоче для себе – наприклад, "вислужитися" за їхній рахунок. Хоча насправді працівник міліції лише припиняє незаконні дії, тому що це його обов’язок. Як пояснив Федір Дроздик, головне в такій ситуації – чітке усвідомлення правомірності своїх дій і протиправності дій правопорушників. А в більшості випадків люди все ж реагують на зауваження і навіть складання адмінпротоколу адекватно.

Особливо серйозною проблемою Федір Іванович вважає насильство в сім’ї. З ним дійсно непросто боротися тому, що це не одноразова подія – люди, які не бачать себе одним цілим, не зійшлися характерами, все ж таки живуть під одним дахом... час від часу їхні проблеми у взаєминах загострюються, і тут необхідний адміністративно-карний вплив міліції.

Якось на дільниці був факт – мама била дочку 13 років, і, як встановив старший дільничний, то було не виховання із застосуванням тілесних покарань, а знущання. Із громадянкою довелося провести декілька бесід, але насильство врешті припинилося. Федір Дроздик стверджує, що в разі будь-якого конфлікту дільничному слід працювати з обома сторонами, вказувати на помилки і спрямовувати до виправлення. Скрізь необхідний особливий підхід. Потрібно виявити причини проблеми і встановити, як з нею боротися, старатися відкорегувати світогляд людини, щоб вона змінила неправильну поведінку.

Грабіж, тілесні ушкодження і... невиплата зарплати
Цьогоріч Федір Дроздик розкрив вісім злочинів – один грабіж, дві крадіжки, два нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості, одне хуліганство, одну несплату аліментів та одне порушення трудового законодавства (невиплата зарплати).

Одного дня раніше судимий громадянин вирвав у потерпілої з рук мобільний телефон. Старший дільничний інспектор міліції миттєво зреагував на повідомлення про грабіж, громадянка впізнала злочинця за фотографією, його було затримано, а телефон вилучено.

В момент скоєння хуліганства Дроздик саме перебував на опорному пункті. Виїхавши на виклик, затримав групу осіб, одна з яких пошкодила майно, побила вікна в гуртожитку. Згодом виявилося, що цей же неповнолітній громадянин скоїв крадіжку з кіоска.

Тілесні ушкодження середньої тяжкості було скоєно на ґрунті побутових конфліктів: чоловік різко штовхнув дружину, вона впала і зламала плечову кістку; підозрюваний ударив сусідку, яка зловживає спиртними напоями, і переламав їй ключицю. Звичайно, старший дільничний негайно опитав громадян і встановив винуватців обох злочинів по "гарячих" слідах.

Один громадянин у нетверезому стані скоїв кілька крадіжок продуктів харчування за півтори години. Дроздик опитав громадян – знайшлися свідки, які сказали, звідки злодюжка виносив "здобич" і куди пішов. Міліціонер здійснив поквартирний обхід – і знайшов підозрюваного. Ним виявився чоловік 25 років, який має сім’ю і доти законів не порушував – утім, трапляється ж і таке, що злочин чи адмінправопорушення вчиняють ті, на кого ніколи б не подумав. Вдалося дільничному викрити і групу наркозалежних громадян, яка скоювала крадіжки товарно-матеріальних цінностей з різних об’єктів.

Щодо невиплати заробітної плати – це підслідність прокуратури, а заслуга в розкритті цього злочину належить дільничному, який допитує свідків про умови праці, обсяг робіт, виконаних потерпілими, тривалість їхньої роботи, особу, яка давала розпорядження про виконання робіт, тощо.

Не так ті "общаги", як "малосімейки"
Об’єктами, які завдають чимало клопоту працівникам міліції, можна небезпідставно вважати гуртожитки. А на дільниці Федора Дроздика їх аж чотири. Зі слів Федора Івановича, там буває вимагання грошей, траплялись і грабежі, і хуліганства, нерідко вчиняються дрібні правопорушення, а з іншого боку – студенти ЛНТУ та учні профтехучилищ самі є об’єктами злочинних посягань.

Проте ще більше роботи "підкидають" дільничному будинки малосімейного типу. В гуртожитку хоч є адміністрація – в "малосімейці" ж її немає, а є жильці, які опускаються на дно. Вчиняють вони в основному бійки, порушення тиші, порушення благоустрою.

Навантаження на працівників узагалі велике, оскільки п’ять чоловік, що служать на 5-му опорному – чотири дільничні і один помічник дільничного, – виконують роботу за вісьмох. Крім того, доводиться обслуговувати віддалений мікрорайон цукрового заводу; раніше там було окреме службове приміщення – зараз, на жаль, немає.

Зате колектив, у якому працює Федір Іванович, дуже хороший – у ньому постійні взаємоповага, взаєморозуміння та взаємовиручка. Майор міліції з повагою підкреслив і значення вмілого керівництва з боку начальника відділу ДІМ Луцького МВ УМВС підполковника міліції Василя Зінчука. Із вдячністю згадав свого наставника – ним був нині покійний Ігор Вікторович Павленко. Нині вже сам Федір Іванович як старший дільничний ділиться досвідом з молодими працівниками.

Майору міліцію Дроздику не раз пропонували перевестися в іншу службу. Федір Іванович знає свої можливості і стверджує, що опанував би нову посаду. Але саме в ролі дільничного він почувається найбільш потрібним людям.
Категорія: Люди в погонах | Додав: nekrot (18.06.2010)
Переглядів: 1563 | Теги: ДІМ, УМВС України у Волинській області, Луцький МВ УМВС, дільничний

Пошук по сайту

Про нас

Друзі сайту