Категорії розділу

Цвях номера [16]
Найцікавіше!
"Стояти!" [31]
Актуально [18]
Підсумки [2]
Реалії [9]
Суд та діло [4]
Позиція [1]
Корисно [5]
Знай наших! [7]
Така служба [10]
Люди в погонах [24]
Ветерани [8]

Статті

Головна » Статті » Люди в погонах

Під суд за підробку документів і почерку – зась без висновку експерта

Остап АНАТОЛЬСЬКИЙ, газета "Резонанс"
Злочини, пов'язані з підробкою найрізноманітніших документів – від паспорта громадянина України до кредитного договору на кругленьку суму, – а також підробками акцизних марок, грошових знаків, чужого почерку та/або підпису тощо є досить поширеними. Звісно, зловмисники сподіваються збагатитися за чужий рахунок безкарно, і кожен розраховує, що підробку ніхто й ніколи не помітить. Коли ж проти підозрюваного у злочині вже порушили кримінальну справу, а потім передали її в суд, вина громадянина у скоєнні злочину, крім багатьох інших матеріалів справи, підтверджується одним з найголовніших доказів – висновком експерта.
Начальник сектору технічного дослідження документів і почерку Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України у Волинській області підполковник міліції Іван Степанюк розповів "Резонансу" про роботу підрозділу напередодні Дня експертної служби міліції.


Як констатував Іван Анатолійович, перелік завдань, котрі виконують експерти сектору під час досліджень, дуже великий. А зокрема це визначення способу виготовлення бланка і його відповідності тим, які перебувають в офіційному обігу; виявлення внесення змін у реквізити документів; дослідження відтисків печаток і штампів; визначення відносної давності документу; визначення марки друкарської техніки тощо. Окрім власне документів, проводяться технічні дослідження грошових знаків (купюр), акцизних марок та інших "паперових" об'єктів підробки. Під час почеркознавчої експертизи встановлюється особа, яка виконала записи та поставила підпис, навмисна зміна почерку, незвичний стан людини при виконанні рукопису чи підпису, стать і вік особи та ін.

Найчастіше доводиться досліджувати свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, грошові знаки, посвідчення водія, паспорти громадянина України (внутрішні та закордонні) та інші посвідчення особи. Чимало потрапляє на експертизу й підроблених довідок про доходи для отримання кредитів. Об'єктами почеркознавчих експертиз, поза сумнівом, часто бувають заповіти, у справжньості яких сумнівається хтось зі спадкоємців, боргові розписки, від авторства котрих скромно відмовляються боржники, фінансові документи закладів торгівлі з підписами, підробленими для махінацій із виручкою або товаром. А кожне вилучення працівниками УДСБЕЗ УМВС, управління податкової міліції ДПА або УСБУ в області чергової партії фальсифікованих спиртних напоїв чи тютюнових виробів підкидає на багатооб'єктну експертизу солідну кількість підроблених акцизних марок, причому виготовлених на досить високому технічному рівні.

Як пояснив підполковник міліції Степанюк, з розвитком техніки і технологій зростає насамперед кількість підробок. Злочинці впевнені, що їх нікому не вдасться викрити, не враховуючи того, що й міліціонери, в тому числі експерти, йдуть у ногу з часом і впроваджують нові технічні засоби. Якість підробок, звісно, зростає теж, і до експертів усе частіше потрапляють екземпляри, які доводиться вивчати довго. Кожен об'єкт дослідження має свої особливості, а крім того, документ слід досліджувати всебічно – адже під час експертизи може виявитись і те, стосовно чого питання не ставилося: наприклад, слідчий сподівається отримати висновок про підробку печатки, а експерт виявляє, що підроблено ще й бланк, і ця деталь теж стає слідству в нагоді.

Експертна служба міліції обслуговує не лише органи внутрішніх справ, а й Службу безпеки України, управління податкової міліції ДПА, Державну митну службу, прикордонників, прокуратуру, суди. Скажімо, митники направляють на дослідження документи про вантаж. Окрім того, технічні дослідження документів та почерку проводяться також і за заявами громадян, котрі звертаються в Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр. У такому разі населенню надаються платні послуги. Громадянам висновки експертів необхідні переважно в цивільних справах, як-от судові спори щодо заповіту, боргу абощо.

Іван Анатолійович пригадав також цікавий випадок, коли по допомогу до експерта звернулася музейна установа. В Любомльському районі було знайдено захоронення часів Великої Вітчизняної війни і три капсули з даними про похованих там солдатів. Експерту вдалося розшифрувати один із тих трьох текстів і з'ясувати особу одного з полеглих за Батьківщину.

Інший, теж доволі цікавий випадок пов'язаний із визначенням марки друкарської техніки. Хоча з тотальним входженням у наше життя комп'ютерів друкарські машинки відходять у минуле, буквально торік саме їх довелося досліджувати у зв'язку з підробленням рішень про виділення під забудову земельних ділянок, скоєним посадовими особами Буянівської сільської ради Луцького району. Підозрювані вносили зміни у відповідні рішення сільради саме за допомогою друкарських машинок. Довелося дослідити півтора десятка цих одиниць друкарської техніки, щоб дати висновок про факти таких підробок документів.

Загалом протягом п'яти місяців нинішнього року сектором проведено 45 експертиз і 68 досліджень документів, 94 експертизи і 17 досліджень почерку. За аналогічний період минулого року – 47 експертиз і 55 досліджень документів, 41 експертиза і 10 досліджень почерку. А от кількість об'єктів досліджень та експертиз торік, навпаки, була більшою: майже 8000 по документах і 685 з почерку проти приблизно 2000 і 171 цьогоріч.

Кожну експертизу слід закінчити в строк, передбачений нормативними актами. Продовження терміну можливе лише за згодою її ініціатора. А кількість експертиз та їх об'єктів є великою, тому експертам нерідко доводиться працювати й у вихідні, і ночами. Тим більше, в секторі всього троє працівників – начальник, старший експерт Оксана Музичук та експерт Людмила Борисенко (і Людмила й Оксана – старші лейтенанти міліції). Колеги з інших підрозділів, які теж мають допуск до експертиз документів та почерку, допомагають, але ж у кожного з них є і своя робота. А можливості збільшити штат сектору немає.

Проте незважаючи ні на які тяготи служби, за багато років роботи жодного помилкового висновку в підполковника міліції Степанюка не було. Якщо в надії уникнути покарання або виграти цивільну справу висновок експерта НДЕКЦ при УМВС України у Волинській області оскаржувався, повторна експертиза, проведена іншою інстанцією, підтверджувала його правильність. До речі, в органах внутрішніх справ Іван Анатолійович із 1992 року. Розпочинав у Луцькому міськвідділі з патрульної служби, проте майже одразу перевівся на посаду техніка-криміналіста, а в 1994-му став експертом; згодом працював старшим експертом, а посаду начальника сектору займає ось уже два роки. Допуск до технічного дослідження документів отримав у 1999-му.

Як бачимо, Іван Степанюк може порівнювати умови роботи експертів після 2000 року, в якому було створено НДЕКЦ при УМВС, і раніше – коли служба була експертно-криміналістичним відділом. Так, технічне забезпечення нині є кращим – і, до речі, загалом досить хорошим. Зокрема, торік придбано новий мікроскоп з умонтованою відеокамерою, яка дає можливість виводити на монітор комп'ютера і фіксувати зображення. А програмно-апаратний комплекс "Регула" дозволяє проводити дослідження в ультрафіолетових та інфрачервоних променях, що дає змогу виявити всі зміни початкових записів...

Залишається зазначити, що Степанюк Іван Анатолійович за високий професіоналізм і добросовісне виконання службових обов'язків, а також з нагоди професійного свята нагороджений ювілейною медаллю "10 років експертній службі МВС України". І що для начальника сектору 20 червня – дійсно велике свято, адже віддав експертній службі вже майже 18 років життя та продовжує трудитися за покликанням.
Категорія: Люди в погонах | Додав: nekrot (19.06.2010)
Переглядів: 7787 | Теги: НДЕКЦ при УМВС, УМВС України у Волинській області, експертиза, експерт

Пошук по сайту

Про нас

Друзі сайту