Категорії розділу

Цвях номера [16]
Найцікавіше!
"Стояти!" [31]
Актуально [18]
Підсумки [2]
Реалії [9]
Суд та діло [4]
Позиція [1]
Корисно [5]
Знай наших! [7]
Така служба [10]
Люди в погонах [24]
Ветерани [8]

Статті

Головна » Статті » Люди в погонах

Начальник карного розшуку, який ловить злочинців і навчається

Юрій СОСНИЦЬКИЙ
У підрозділах карного розшуку міліції Волині служить чимало Професіоналів з великої літери. Одним з таких є начальник СКР Старовижівського райвідділу УМВС України в області майор міліції Сергій Томчук. 15 квітня Сергій Миколайович разом із колегами відзначав професійне свято, а в 2010 році фото майора Томчука занесене на Дошку пошани УМВС.

"Дітлахи" скоїли понад 30 крадіжок
Родом Сергій Томчук із села Борзова Старовижівського району. З дитинства мріяв стати людиною в погонах - щоправда, військовим. З армійською кар'єрою, проте, не склалося: відслуживши строкову й пішовши в запас у званні старшого сержанта, вступив до Володимир-Волинського сільськогосподарського технікуму. Закінчив його і повернувся додому. Але за цивільним фахом не працював, оскільки доля розпорядилась інакше. Дізнавшись про набір на службу в міліцію осіб, які відслужили у Збройних силах і мають вищу або середню спеціальну освіту, прийняв рішення йти в органи внутрішніх справ. 9 липня 1999 року був призначений оперуповноваженим групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Старовижівського РВ УМВС. Закінчив Волинське училище професійної підготовки працівників міліції.

З часу служби в КМСН (нинішня назва - КМСД) назавжди запам'яталося розкриття понад 30-ти крадіжок, скоєних у Старій Вижівці й довколишніх селах групою з чотирьох неповнолітніх. У той час за кожним фактом крадіжки порушувалася кримінальна справа. Ініціатором злочинів виступив такий собі Романюк - дитина з неблагополучної сім'ї. Два з половиною місяці тинейджери щасливо замітали сліди, зникаючи з місця злочину, крадене тихцем продавали або просто випивали і з'їдали, адже здобиччю часто були харчові продукти. Проте, як-то кажуть, кінець мотузочці буде. Працівники міліції таки вийшли на одного із крадіїв, провели в помешканні його родини обшук і виявили та вилучили телефонний апарат, украдений в одному з кафе. Згодом було встановлено і допитано спільників, які невдовзі зізналися в причетності до всіх скоєних ними крадіжок.

Убивці дружини перекрили всі шляхи для втечі
У січні 2001 року Сергій Томчук перевівся на посаду оперуповноваженого відділення карного розшуку, і відтоді постійно працює в цій службі. Начальником сектору став у 2005 році.

Про цілковиту компетентність і відданість своїй справі старовижівських оперативників красномовно свідчать цифри. Приміром, у 2008 році в районі розкрито 133 злочини загальнокримінальної спрямованості, у тому числі 37 тяжких і особливо тяжких. Розкрито всі без винятку скоєні позаторік убивства (три), зґвалтування (одне), розбої (один), тяжкі тілесні ушкодження (шість, з них зі смертельними наслідками два). Судячи з того, що начальник сектора карного розшуку Старовижівського РВ УМВС занесений на Дошку пошани Управління МВС України в області, 2009 рік підрозділ також закінчив із хорошими результатами роботи

Найрезонансніший у районі злочин 2008-го, безперечно, було вчинено в селі Паридуби. Раніше судимий 29-річний Іван П. наніс своїй дружині Жанні 18 ножових поранень. За даними правоохоронців, жінка хотіла розлучитися з ним і піти до іншого. Сім'я проживала з батьками. Одного вечора матері вдома не було, батько дивився телевізор, Жанна вийшла за хлів і говорила по мобільному, чоловік це побачив і приревнував. Коли дружина повернулася в хату, виникла сварка. Батько нагодився, коли Жанна вже була вся сколота ножем. Іван мало не порішив і свідка, але той відбив напад, і злочинець утік через вікно. На місце події негайно виїхала слідчо-оперативна група, прибув кінолог із собакою. Вбивця встиг зникнути і продати в барі мобільний телефон жертви, після чого сів на попутку й поїхав до Ковеля. За ніч працівники міліції встигли опитати його родичів, які мешкають у Турійському районі, перекрити всі можливі шляхи втечі. Тож невипадково вранці зловмисник прийшов із повинною в лінійне відділення міліції, що на залізничному вокзалі в Ковелі, а згодом віддав міліціонерам знаряддя вбивства.

Найважче - з гастролерами
Зі слів начальника СКР, криміногенна ситуація у Старовижівському районі не є надто складною, проте, окрім місцевих жителів, злочини на його території можуть скоювати і заїжджі зловмисники. Причому саме вони завдають найбільше клопоту працівникам розшуку.

Приміром, мають місце факти шахрайств, що їх скоюють гастролери-цигани. Зазвичай вони залишають свій автотранспорт за селом та навідуються до хат одиноких бабусь, у яких і виманюють або викрадають гроші. Мало того, що зловмисниці негайно зникають якнайдалі з місця злочину, то ще потерпілим буває важко їх упізнати, оскільки цигани "всі на одне лице".

Непросто розкривати також кваліфіковані квартирні крадіжки, вчинені "прибульцями". Втім, міліція встановлює та доводить причетність до цих злочинів, хоч би де вдавалося затримати переїжджу бригаду. Так, позаторік у Луцьку було спіймано злодія з Володимира-Волинського, який зізнався у скоєнні крадіжки у Старій Вижівці 2007 року; інші "спеціалісти" потрапили до рук міліції на Львівщині, після чого знову-таки вдалося довести їхню вину у злочині, вчиненому на Волинському Поліссі...

Нерідко приїжджі злодії також обкрадають об'єкти торгівлі, причому найдужче полюбляють ті, біля яких немає житлових будинків. У таких випадках часто не вдається знайти свідків, що значно ускладнює розкриття злочину.

Дубечно - "старовижівське Чикаго"?
Та хоч як би там було, протягом січня-лютого 2009 року в районі розкрито 20 злочинів із 21-го скоєного (в тому числі всі шість тяжких та особливо тяжких), залишився тільки один - крадіжка мобільного телефону.

1 лютого в селі Дубечно було вчинено вбивство. Сиділи троє, святкували день народження господаря, потім його син ліг спати, а гість, Микола П. 1959 року народження, на ґрунті неприязних відносин ударив іменинника в грудну клітку. Той сказав "Іди додому!", гість не послухав і наступним ударом вибив господареві зуба. Зрештою Віктор Л. 1961 р.н. вирішив узяти поліно й оглушити забіяку. Вдарив - і затягнув у кладовку: думав, хай полежить там до ранку. А вранці зайшов туди - і побачив, що гість мертвий...

Читачі газети "Резонанс" також пам'ятають, що торік, у 2009-му, саме на Старовижівщині - в тому самому Дубечно - було затримано двох негідників, які вбили таксиста у Володимир-Волинському районі.

Гість із Півдня виявився свідком, а душогуб уже сидів...
Найдужче запам'яталося Сергію Томчуку розкриття вбивства, скоєного 24 серпня 2000 року в селі Седлище. Встановити особу злочинця і притягнути його до відповідальності вдалося тільки у 2003-му, і все ж таки служба карного розшуку розкрила особливо тяжкий злочин минулих років.

Одинока пенсіонерка Євтушик Надія Корнилівна мала непогану пенсію, тяжко зароблену в колгоспі, отримувала гастарбайтерські гроші, ще й молоко на приймальний пункт здавала. Її було вбито з метою пограбування. Зловмисник настільки добре замів сліди злочину, що шукати його довелося три роки. Лише навесні 2003-го під час повторного опитування жителів села з'ясувалося, що до злочину може бути причетний житель міста суднобудівників Миколаєва, який у той час перебував у Седлищі. Слідчим районної прокуратури було винесено постанову про привід підозрюваного у Старовижівський РВ УМВС. Сергій Томчук разом зі ще одним співробітником поїхали у відрядження в Миколаїв, знайшли громадянина і доставили в райвідділ. Той розповів, що вони вдвох із другом, мешканцем Ковеля, мали намір обікрасти пенсіонерку, але гість із Півдня з нагоди Дня незалежності сильно напився, і ковельчанин пішов на діло сам.
Згодом виявилося, що цей громадянин відбуває покарання у Маневицькій колонії за інший злочин - крадіжку. Вдалося довести його причетність до вбивства Євтушик Н.К. Притягнуто до кримінальної відповідальності і спільницю, яка дала наводку на оселю пенсіонерки, підказавши, що вона тримає вдома чималі гроші.

Учитись, учитись, учитись
На думку Сергія Миколайовича, служба в міліції - не вибір, а покликання. Адже й сам він спершу здобув зовсім іншу спеціальність. На перших порах на службі було дуже важко, адже все було незнайомим, але потім "усе стало на свої мicця".

На запитання про ставлення до популярних телесеріалів про мєнтів та оперів майор міліції Томчук відповів, що там досить правдиво показано реальне життя. Але ця медаль має дуже непривабливий зворотній бік: злочинці вчаться замітати сліди, використовувати маскування, рукавиці тощо...

Втім, як відомо, працівники міліції також постійно вчаться ще ефективніше протидіяти злочинності, і не з кіно. А особисто Сергій Томчук нині здобуває вищу юридичну освіту - заочно в Київському національному університеті внутрішніх справ.

(За публікацією в газеті "Резонанс" №6(139) від 21 березня 2009 року)
Категорія: Люди в погонах | Додав: nekrot (16.04.2010)
Переглядів: 2386 | Теги: міліція, УМВС України у Волинській області, злочини, Старовижівський РВ УМВС, карний розшук, цигани, вбивство, шахрайство

Пошук по сайту

Про нас

Друзі сайту