Ірина НОВОСАД, ВЗГ УМВС України у Волинській області У Волинському училищі професійної підготовки працівників міліції правоохоронці знищили майже 80 одиниць зброї та 1100 боєприпасів, які, так би мовити, залишилися "поза законом", тобто були або речовим доказом у кримінальній справі, або без відповідних дозволів зберігались у громадян. Долучитися до знищення зброї працівники органів внутрішніх справ запросили і журналістів, які також отримали можливість власноруч перерізати пістолет чи розбити рушницю величезним молотком.
За словами начальника УМВС України у Волинській області Івана Прошковського, мета акції - розповісти громадськості, куди дівається зброя після того, як її вилучають у злочинців або у громадян, і пояснити, чому потрібно добровільно здавати до міліції ці небезпечні предмети.
- Ми всі розуміємо: якщо є зброя, то вона повинна стріляти. Якщо ж її немає, то і немає з чого стріляти. Знищення зброї допоможе врятувати життя, попередити трагедію і вберегти людину від трагічної долі. Ми намагаємося переконувати громадян добровільно здавати зброю. Перш за все, це роз’яснювальна робота дільничних інспекторів міліції, які розповідають про нещасні випадки, що виникли внаслідок необережного поводження зі зброєю. Наприклад, мисливську рушницю господар, зазвичай, зберігає зарядженою. Тому не виключено, що дитина може її знайти та з цікавості натиснути на курок, - зазначив Іван Іванович.
Добровільні місячники здачі зброї проводяться двічі на рік, тому ніколи не пізно потурбуватися про власну безпеку та позбутися зайвої загрози для вашого життя. До речі, з початку цього року на склад озброєння УМВС України в області для знищення надійшло 169 одиниць вогнепальної зброї, серед яких двоствольні та одноствольні рушниці, пневматичні гвинтівки і пістолети, стволи, обрізи, карабіни, револьвери, зброя кустарного виробництва.
Зрештою не вся зброя призначена для знищення: частину передають до столиці на базу озброєння, а ще декілька одиниць залишають у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при УМВС для балістичних експертиз. В користування працівників міліції вона не потрапляє, однак така зброя може допомогти розкрити злочин, якщо буде встановлено її причетність до тієї чи іншої події.
Звичайно найцінніші експонати передають до музею. Серед арсеналу, що був представлений журналістам, раритетним вважають бойовий пістолет часів другої світової війни "Борхардт-Люгер Парабеллум". Начальник сектору озброєння Відділу ресурсного забезпечення УМВС Валентин Мозолюк розповів, що дуже рідко до рук правоохоронців потрапляє зброя у такому хорошому стані, однак історія у неї не настільки хороша, як технічні характеристики.
- Пістолет був вилучений у мешканця міста Луцька, який погрожував ним своїй дружині. Пізніше працівники органів внутрішніх справ встановили, що він був придбаний незаконно. Тому пістолет вилучили, а за фактом погрози у вбивстві порушили кримінальну справу, - розповів Валентин Вячеславович.
Також Валентин Мозолюк звернув увагу журналістів на боєприпаси, які були знайдені у селі Римачі Любомльського району у приміщенні занедбаного костелу.
Знахідка вразила своєю масштабністю: з храму вилучили 331 боєприпас, 3 протитанкові гранатомети "Муха", осколочні гранати Ф-1. Цей бойовий арсенал належав одному із кримінальних авторитетів міста Луцька.
- Перебуваючи в місцях позбавлення волі, злочинець добровільно погодився розповісти, де захована зброя, що належала його злочинному угрупуванню і яку він придбав у 1997 році. Таким чином зброя та боєприпаси потрапили до рук правоохоронців, - зазначив Валентин Мозолюк.
Після того як зброю розрізали її утилізують на промислових підприємствах, де з металу виготовлять речі побутового вжитку – миски, каструлі, горнятка, ложки та виделки.