Боротьба проти наркоманії заради здорового майбутнього дітей
Юлія СІЛІЧ, ВЗГ УМВС України у Волинській областіПро шкідливість наркотиків сказано чимало. Проте залишається занепокоєння вчених і лікарів, викликане поширенням наркоманії, оскільки поки ще значне число людей і насамперед юнацтва недостатньо усвідомлює її згубність.
Начальник ВБНОН УМВС України у Волинській області полковник міліції Василь Коваль розповідає, що сьогодні наркоманія є однією з найгостріших проблем суспільства.
– Вже далеко не перший рік наше суспільство серйозно стурбоване проблемою наркоманії, для вирішення якої залучаються серйозні сили: медики лікують, учителі просвіщають, міліціонери карають. Ми докладаємо максимум зусиль, аби вберегти суспільство від такого згубного явища, – розповідає начальник відділу БНОН.
– Василю Дмитровичу, розкажіть, будь ласка, яка наразі ситуація в області щодо наркоманії.
– Слід сказати, що клопітка, систематична робота у даній сфері дає позитивні результати. Як відомо, Волинська область є прикордонною зоною, а тому й, відповідно, рівень наркозлочинності у нас навіть деякою мірою більший, ніж у інших областей. Розповсюдження, виготовлення, вживання та збут наркотичних засобів у нас присутній і приховувати чогось ми не маємо права. Тому, дивимось правді у вічі, – наркотики побутують у нашому регіоні. Та незважаючи на це, ми не покладаємо зусиль у боротьбі з цим явищем. Можу навіть сказати, що рівень наркозлочинності цього року помітно знизився. Так, за шість місяців минулого року працівниками ВБНОН було виявлено 467 фактів незаконного обігу наркотиків. Цього року – 381. Різниця, звичайно, невелика, але все ж таки відчутна. Надалі плануємо працювати у більш посиленому режимі.
– Знаємо, що на території області проходить загальнодержавна профілактична операція "Мак". Чи є позитивні результати її проведення?
– Так, звичайно, результати є, і можу сказати, навіть досить позитивні. З початку цього року ОВС Волині виявлено більше ста незаконних посівів маку, уже знищено близько ста тисяч рослин маку та конопель, коли у минулому році за шість місяців співробітники ВБНОН знищили більше 16 тисяч одиниць такого роду наркосировини, а це є свого роду прогрес, адже коли немає макових посівів, то й, відповідно, не буде макової соломки (ширки). Крім того, з метою більш ретельного вилучення незаконних посівів маку та конопель працівники ВБНОН вдалися до більш дієвих способів, зокрема –здійснили політ над територією області. Слід сказати, що це нововведення відразу дало свої результати. Так, за час польоту виявлено 23 факти таких незаконних посівів; вилучено більше 31 тисячі рослин маку та конопель.
– Василю Дмитровичу, хотілось би більше торкнутися теми молоді і наркоманії.
– Молоді необхідно усвідомити, що вживання наркотиків не просто шкодить здоров’ю людини, а й знищує, вбиває її. Наркоманія – це насамперед проблеми молоді. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Як свідчить практика, починають вживати наркотики часто зовсім випадково, через цікавість. Молодь "знайомиться" з наркотиками на дискотеках і вечірках, в компанії з друзями. Існують також інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: економічна криза, безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати "кращого життя", але це життя без майбутнього. За принципом "Краще попередити, ніж лікувати" правоохоронцями було розроблено та проведено ряд профілактичних програм щодо наркоманії, а саме "Генофонд", "Мак", "Батискаф" та інші. Це, насамперед, інформування молоді про наслідки вживання наркотиків, психотропних речовин, а також про соціальні та психологічні проблеми, пов’язані з цим. Ми стараємось донести людям одну істину – перед тим як спробувати наркотик, варто задуматись: чи потрібен вам букет хвороб, в тому числі СНІД, на що ви прирікаєте свою майбутню сім'ю та своїх дітей? Крім того, наркоманія супроводжує різні форми злочинності, тому що, по-перше, з метою отримання наркотиків наркомани вчиняють тяжкі й особливо тяжкі корисливі і корисливо-насильницькі злочини; по-друге, наркомани часто вчиняють злочин під безпосереднім впливом наркотиків на психіку. Сьогодні молодь почала більше приймати синтетичні види наркотиків, адже їх легше придбати та сховати. Якщо опій потрібно готувати, то екстазі та LSD можна легко купити у найближчому нічному клубі міста. Це теж неабияк насторожує, і, можливо, є нашим не доопрацюванням.
– Які чинники впливають на розвиток наркоманії у нашому суспільстві?
– Кількість чинників, що впливають на розвиток наркоманії, постійно збільшується, змінюються їх якісні характеристики. Тому причини наркоманії не можна звести до якогось єдиного чинника. Іноді одна причина призводить до наркоманії, а іноді низка причин, що діють на особистість у даному напрямі. Може бути комплекс причин, несприятливих умов і сприятливих чинників, кожний з яких різною мірою зумовлює розвиток різних видів наркоманії та токсикоманії. Голод, різні національні біди і соціальні потрясіння також сприяють поширенню наркоманії. Що гірше у країні люди забезпечені матеріально, житлом, харчуванням, роботою, медичним обслуговуванням, то гірше вирішуються соціальні питання, тим гірше загальне психологічне тло, виразніше незадоволення, нервозність, напруженість, депресивність, невпевненість у завтрашньому дні, перевтома, заклопотаність. Додатковою причиною наркоманії є відсутність розумних розваг, які іноді замінюються «нездоровою» літературою, телепередачами, специфічними кінофільмами, в яких смакуються переживання наркоманів, їх життя і пригоди. Але потрібно зауважити, що наркоманія – це перш за все психологічна залежність, яка виліковується вкрай тяжко.
– Василю Дмитровичу, який же наркотик є найбільш небезпечним для життя?
– Наркотики – це речовини, які призводять до стану заціпеніння, отруєння, запаморочення. Не можна остаточно сказати, який є найнебезпечнішим , адже усі вони несуть смертельну загрожу життю. Наприклад, на Волині актуальним є культивування таких сільськогосподарських культур, що містять наркотичні засоби, як снотворний мак і конопля (каннабіс). З макової голівки добувають опіумну сировину, з якої виготовляють так звані важкі наркотики — морфій і героїн. З макової соломки готують наркотичні засоби для немедичного вживання. Подальшого поширення дістають наркотики на синтетичній основі — ЛСД, амфетаміни, метамфетаміни та інші, які за впливом повною мірою конкурують з наркотиками, виготовленими з природної сировини. Нині найбільш "модний" метамфетамін — це так званий екстазі, різновидів якого існує близько 40. Сенс вживання такого виду наркотиків і сильнодіючих засобів полягає в тому, що всі вони викликають ейфорію (збудження центральної нервової системи, яке впливає на мозковий "центр радощів"), котра на деякий час змінює уяву людини, наділяючи її незвичайним "почуттям" аж до галюцинацій. Морфін має сильні знеболювальні властивості, що виявляються у блокуванні больового центру головного мозку, тамує кашель, але утруднює дихання, бо пригнічуючи діє на дихальний центр, викликає нудоту, а іноді блювання, знижує обмін речовин, є слабким снодійним. Морфін використовують у медицині як сильнодіючий болезаспокійливий засіб. Його тривале застосування призводить до розвитку одного з різновидів наркоманії – морфінізму.
Кодеїн – чинить слабшу наркотичну дію, ніж морфін, але водночас сильно діє на рефлекторну діяльність. Героїн – похідна морфіну, має таку ж сильну наркотичну дію. Однак як лікарський препарат не використовується, позаяк при вживанні часто виникає хвороблива пристрасть до нього. Незважаючи на те, що виробництво героїну заборонено, розвивається нелегальний героїновий бізнес. Кокаїн і деякі подібні до нього алкалоїди містяться в листі дикорослих кущів коки. Кокаїн вважається сильнодіючою отруйною речовиною. Найбільш важливою серед його фармакологічних властивостей є паралізуюча дія на волокна суттєвих нервів. Головний негативний ефект кокаїну – збуджувальна дія, яка породжує відчуття легкості. З часом з'являється пристрасть до кокаїну – кокаїнізм. Систематичне вживання кокаїну призводить до розладу нервової системи. Марихуана – це висушені квітки, насіння та листя коноплі. На вулиці її називають по-різному: план, анаша, солома, травка, тощо. Гашиш – це споріднена форма наркотику, яку отримують з молочного соку конопель. Він діє в середньому в шість разів сильніше, ніж марихуана. Взагалі марихуана – найбільш розповсюджений нелегальний наркотик у світі. ЇЇ звичайно курять, рідше змішують із їжею або заварюють як чай. Оскільки людина, яка приймає наркотик, зазвичай вдихає більше диму і затримує його довше, ніж при палінні звичайної цигарки, то це само по собі завдає серйозної шкоди легеням. Крім дискомфорту, викликаного запаленим горлом і болем у грудях, було виявлено, що викурювання одного косяка загрожує відкладенням ракотворних речовин. Наслідки прийому марихуани для розумової діяльності не менш серйозні. Курець марихуани має гіршу пам’ять і розумові здібності. Тобто, людина починає деградувати, а згодом і може попрощатись із життям. Коноплі – це один з небагатьох наркотиків, який викликає ненормальне ділення клітин, що призводить до серйозних спадкових дефектів. І це не весь список перерахованих наркотичних речовин. Повірте, їх ще досить багато.
– Минулого року на території Волинської області правоохоронці викрили та ліквідували три нарколаболаторії. Чи є такі факти цього року?
– Так. З початку року ми зафіксували також три злочини за ознаками ст. 313 Кримінального кодексу України. Останній з них правоохоронці фіксували наприкінці червня у місті Нововолинську. Там за місцем проживання працівники ВБНОН виявили та вилучили у місцевого жителя вдома обладнання для виготовлення наркотичних засобів.
Крім того, з початку року нами виявлено три наркопритони, 79 фактів незаконного обігу лікарських засобів, 17 фактів порушення ліцензійних умов, викрито 9 міжнародних каналів постачання наркотиків, зафіксовано 168 фактів збуту, 58 осіб притягнуто до відповідальності, з них 20 – заарештовано.
Наостанок Василь Коваль зауважив, що хотілось би більше бачити підтримки у боротьби з наркоманією з боку держави. Адже тільки спільними зусиллями можна подолати це зло та захистити наших дітей від чуми XXI сторіччя, цим самим подарувавши їм благополучне та здорове майбутнє.